APARTAMENT BOREK Szczytna, ul. Dębowa 7, telefon: 0-74 868-24-17

Herb Kudowy Zdrój
KUDOWA ZDRÓJ - POŁOŻENIE I HISTORIA

  Kudowa-Zdrój (niem. Bad Kudowa, czes. Lazne Kudova; forma potoczna Kudowa Zdrój) to miasto i gmina w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa wałbrzyskiego.

Kudowa jest położona w dolinie na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego na wysokości od 370 do 420 m n.p.m. nad potokiem Bystra, który poprzez rzekę Metuję (czes. Metuje) wpada do Łaby (zlewisko Morza Północnego). Położenie Kudowy na południowych stokach powoduje, że ma ona łagodniejszy klimat od miejscowości położonych w Kotlinie Kłodzkiej, od której jest oddzielona Przełęczą Polskie Wrota. Miasto leży przy drodze międzynarodowej E67 (DK8) Wrocław-Praga. Posiada dwa przejścia graniczne na granicy z Czechami - drogowe w dzielnicy Słone i piesze w dzielnicy Czermna.

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1354. Wieś, która dała początek miastu nazywała się Lipolitov a następnie z czes. Chudoba. Anegdota głosi, że nazwa ta (w języku polskim bieda) odzwierciedlała status materialny mieszkańców.

 

 W XVII wieku odkryto źródła leczniczych wód o zróżnicowanym składzie chemicznym. W 1636 roku powstają pierwsze urządzenia kąpielowe.

Kudowa Zdrój - park

W połowie XIX wieku Kudowa zostaje uznana za pierwsze uzdrowisko kardiologiczne w Niemczech. Dodatkowy impuls do rozwoju miasta jako kurortu dało otwarcie linii kolejowej w 1905 roku. Do 1945 roku miasto nosiło niemiecką nazwę Bad Kudowa. W 1945 pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Republiką Czechosłowacka toczył się spór graniczny, miedzy innymi o Kudowę. Strona Czechosłowacka wysłała nawet w ten rejon pociąg pancerny. Prawa miejskie otrzymuje w 1945 roku.

Kudowa Zdrój - staw z rybami

KUDOWA ZDRÓJ - ATRAKCJE

Głównymi atrakcjami turystycznymi Kudowej jest położona w dzielnicy miasta Czermna Kaplica Czaszek - jedna z trzech w Europie (kaplica wyłożona czaszkami i piszczelami ludzi zmarłych w czasie wojny 30. letniej oraz zarazy) odrestaurowany park zdrojowy z pialnią wód mineralnych (wody arsenowe) i otwarte w 2002 roku kryte kąpielisko. W Kudowej organizowane są Festiwale Moniuszkowskie nawiązujące do pobytu kompozytora Stanisława Moniuszki w tym kurorcie.
Ponadto jest dogodnym punktem wypadowym dla jednodniowych wycieczek w Góry Stołowe (Szczeliniec Wielki, rezerwat Błędne Skały), sanktuarium w Wambierzycach oraz do Czech, w tym do Pragi położonej w odległości 150 kilometrów, oraz Skalnego Miasta.

KUDOWA ZDRÓJ - HERB

Herb Kudowy Zdroju nawiązuje do przynależności terytorialnej w postaci barw Polski i Ziemi Kłodzkiej, oraz do uzdrowiskowego charakteru miejscowości.

Informacje o Kudowie pochodzą z http://pl.wikipedia.org/wiki/Kudowa