APARTAMENT BOREK Szczytna, ul. Dębowa 7, telefon: 0-74 868-24-17


Zieleniec - Kościół
ZIELENIEC  - POŁOŻENIE

  Zieleniec powstał w 1719 roku na stokach Orlicy i Śierlicha jako przygraniczna osada pastersko-leśna - stąd też jego rozproszona zabudowa, która sięga obecnie do wysokości 950 metrów nad poziomem morza. Jest to najwyżej położona wieś w Sudetach. W Zieleńcu istniała także huta żelaza wykorzystująca złoża hematytu. W połowie XIX wieku powstały w Zieleńcu pierwsze gospody, w późniejszym okresie przekształcane w schroniska dla wędrowców, którzy odpoczywali w drodze na kiedyś bardzo popularną Orlicę, skąd podziwiano wschody słońca. Z upływem czasu Zieleniec stał się najbardziej znanym letniskiem Ziemi Kłodzkiej i dużym centrum narciarskim. Z racji położenia dobre warunki śniegowe utrzymują się tu do połowy kwietnia.

Zieleniec leży w obrębie Gór Bystrzyckich.

Obecnie wraz z pobliskim Podgórzem, Kozią Halą i Jamrozową Polaną, gdzie znajduje sie Centrum Polskiego Biathlonu wraz z siecią tras biegowych i rowerowych, Zieleniec jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Sudetach. Zieleniec osiada bardzo dobrą bazę narciarską (około 20 wyciągów narciarskich) oraz gastronomiczną.

W środku wsi znajduje się neoromański kościół świętej Anny z początku XX wieku, kryty gątem, z dość bogatym wyposażeniem z okresu budowy.  W Zieleńcu znajduje się także kilka ciekawych domów o cechach regionalnych, jednak znacznie już przebudowanych. na północnym skraju wsi, na stoku Orlicy stoi głaz z tablica pamiątkową poświeconą Heinrichowi Rϋbartschowi - miejscowemu pionierowi narciarstwa w końcu XIX wieku oraz budowniczemu pierwszej gospodarzowni schroniska na Orlicy. Z zakrętu szosy przy głazie podziwiać można najszersze widoki od Gór Sowich po Masyw Śnieżnika, a na północy zza Narożnika wystaje Szczeliniec w górach Stołowych. Na soku Śerlicha, tuż za turystycznym przejściem granicznym góruje nad Zieleńcem czeskie schronisko Masarykowa Chata.
Nieopodal Zieleńca znajduje się Tofrowisko pod Zieleńcem.

Zieleniec - widok na okolicę

Od 1997 roku w Zieleńcu działa Wyższa Szkoła Tańca Góralskiego.

Panorama okolicy widziana z Zieleńca - Kliknij aby powiększyć